Tavşanlar

Tavşanlarda bakım hayati bir önem taşımaktadır. Beslenmeyi birkaç faktör etkilemektedir. Bu yüzden aşağıda belirtilen her başlığa uyulması ile dengeli bir beslenme gerçekleştirilebilir.

Tavşanların Ortamı

Tavşanların bulunduğu ortam çok gürültü içermemelidir. Özellikle ani gürültülerden uzak durulmalıdır. Bu ani gürültüye örnek verecek olursak çekiç ile bir şeye vurulması, sert bir cismin yere atılması, bir kitap yada defterin uzaktan masaya atılmasında ortaya çıkacak sesler tavşanları oldukça rahatsız etmektedir.

 Tabii bu tip rahatsız edici seslerin devamlı olması tavşanları strese sokacak ve hastalanmalarına sebep verecektir.

Tavşanların bulunduğu ortam sıcaklıkları da önemlidir. Tavşanlar 10-30 derecelerde tutulmalıdır.(doğada ne yapıyorlar diye sormayın. Çünkü evde beslenilen tavşanların 10-20 yıl önceki akrabaları bile doğada yaşamıyorlardı). Optimum sıcaklık ise 15-25 dereceler arasıdır. Bu çevre sıcaklığına önem verilmesi gerekiyor.  Çünkü kışın balkonda tavşan bakmaya çalışan kişiler olabiliyor. Çevre sıcaklığı yazın çok olan bölgelerde öğlen vakti su ile tavşanın kulaklarının ıslatılması onu biraz daha rahatlatacaktır.

Tavşanların Su İçmesi 

Tavşan beslenmesinde ülkemiz insanları için önemli olan diğer bir konuda tavşanların su içme problemidir. Hala bazı çevreler tavşana su verilmesine gerek yok gibi söylemlerde bulunmaktadır.Bu söylemlerin tam aksine tavşanlara, günlük olarak temiz ve soğuk olmayan su verilmelidir. Tavşanların suyuna herhangi bir şey katılmamalıdır. Tavşanların koku alma kabiliyetleri çok gelişkin olduğu için sularına herhangi bir şeyin katılması, su tüketimlerini azaltacaktır.

Tavşanların Hijyeni 

Tavşanların tutulduğu kafes veya herhangi bir bölme belirli periyotlarda temizlenmelidir. Genelde kafeste bakıldığı için kafes ile birlikte yemlik-suluk ve diğer ekipmanların temizliği de aynı periyotta gerçekleştirilmelidir. Tavşanlar bakıldıkları kafeste genelde bir yere dışkı ve idrar bırakırlar, bu özellikleri nedeni ile tuvalet alışkanlığı verilebilmektedir. Tek yere dışkılama ve idrar yaptıklarından, bu bölgeye daha fazla kuru saman koyulması gerekmektedir. Her temizlik periyodunda bu kuru saman atılıp yerine yenisi koyulur. Kafes ve ekipman temizliği yapılırken belirli oranda sulandırılmış ve tavşana zararı olmayan dezenfektanlar kullanılmalıdır. Bu uygulamadan 15 dakika sonra bol su ile kafes ve ekipmanlar durulanmalıdır. Tavşanlara banyo yaptırılmamalıdır. Tavşanlar günlük olarak kendi temizliklerini çok iyi yaparlar. İyi bir gözlemci bunu rahatlıkla fark edecektir.

31 thoughts on “Tavşanlar

 1. Merhaba… Ben tavşan beslemek istiyorum fakat tavşan koku yapıyo diyolar doğrumu? Bir de uğursuzluk getirir diyolarlar doğrumudur?

 2. Merhaba Zeynep… Bende 4 yıldır tavşan besliyorum.. 1 köpeğim, 1 kedim ve tayşanım olduğu halde hiç koku yok.. Eğer sen düzenli olarak haftada 2 gün tavşanının kafesini temizlersen ve onu günde 1 kez bahcede gezdirirsen koku olayı ortadan kalkar.İnan bana tavşanlar aynı köpekler gibidir. Tuvaletleri pis kokar ama tuvalet eğitimi verirsen hiç koku olmaz… Mesela benim bombonum tuvaletini hep bahceye yapar.. Kim demiş uğursuzluk getirdiğini.. :) Açıkçası o hayatıma girince herşey düzeldi :) Ben onu çok seviyorum… Bağtıl inanç onlar .. Sen hiç inanma .. Eğer tavşan alırsan çok mutlu olacaksın emin ol..

 3. ya bende tavşan alıcam hayatıma renk katsın diye.ben hayvanlara bayılıyorumonları sevmek beslemek isterim.ve böylece tavşanım olucak alıcam koku yaptıklarını herkes diyo ama onu temiz tutarsan asla kokmaz ben büyünce veteriner olmayı istiyorum hemde çok hayvanlara bakmayı onlarla vakit geçirmeyi çok seviyorum bu sayede benimde bir tavşanım olucak ve çok heyecanlıyım

 4. Yanlız bir konuda haksızsın Özlem karabulut ne kadar temiz tutsanda tavşanlar bi garip önden depoladıkları gibi arkada çıkarıyorlar. Ama tavşanlar hakikaten çok tatlılar bizim ailenin bir üyesi oldu, artık onu asla ailemden ayırmam.

 5. Bende hayvanları çok severim. Bir tavşan aldım. Çok tatlı çok sevimli daha 1 aylık küçükken çok tatlı oluyorlar. Hiç kokmuyorlar bende başta çok korktum kokar diye ama kokmuyorlar. Almanızı tavsiye ederim. Uyurken çok tatlılar bide…:)

 6. Bence bunların bazıları doğru bazıları yanlış. Yanlış olanlardan bir tanesi de şudur;
  Bazı tavşanlar temiz olmuyorlar ama bazıları tertemizler. Doğru olanlardan bir tanesi de hayvanların balkonda yaşaması ile doğanın açıklaması. Bence bu yanlış olanlar düzeltilmeli. Ama bu benim kendi düşüncem ve ben Bener Cordan İlköğretim Okulunda 4-D sınıfına gidiyorum.

 7. Benim de bir tavşanım var onu demiyi unuttum. Galiba sizin de var Merve İrem. Doğru diyorsun uyurken çok tatlı oluyorlar. Benim tavşanımın adı da Gezgin. Çünkü ben ona yemek getirmeye mutfağa gitsem, eğer kapı açık olursa benim yanıma kadar gelir valla.

 8. Benim tavşanımın rengi de beyaz. Benim arkadaşım bana adını karbeyaz koy dedi. Tabi o zaman da Gezginin ayakları pisti yani siyahtı. Arkadaşıma dedim ki olmaz dedim tam beyaz değil çünkü ayakları siyah dedim. Arkadaşım gülmekten kırıldı.

 9. Arkadaşlar ben de kokuyor diye almak istemedim heryeri kazar felan diye ama aldığım zaman hiçbisey olmadı tavşan kokmuyor merak etmeyin fakat gürültüden hoşlamıyor birkere mp3 tavşanımın kulağına tuttum üstüme tırmandı saçıma kadar hatta ben ödev yaparken kalemlerimle felan oynuyor ve şuan kucamda ceketimin fermarıyla oyunuyor hele benim yatağımın üstünde uyuyor kendini tamamen yatağa atıyor açıkçası o hayatıma girdiğinden beri hayatım tamamen değiş ti ve tam 1 yıldır yanımda

 10. benimde tıfılım var:) Hatta suan bu yazıyı beraber yazıyoruz klavyemın ustunde gezıyor arada temızlık konusunda esimle tartıssamda onun hayatımda olması cook guzel. Uyuması, sevdıgını yalayarak gostermesı, sevınınce hoplayıp zıplaması hatta arada sınırlenıp hırlıyor bana, bazı konularda anlasamıyoruz ama tıfıl herseyıyle cok guzel..

 11. ben de tavsan almak istiyorum ama korkuyorum ve tavsan hakkında hic bir bilgim yok cok tatlılar cok seviyorum ama korkuyorum

 12. ben tavşan almak istiyorum ama bakımı zor diyolar ve ben antalya gibi sıcak bir yerde
  yaşıyorum

 13. arkadaslar ben hepinizin yorumunu okudum benim babam tavsan almamı istemiyor hatta arkadasım tavsan almıstı sonra öldü bende babamam söledim sölediim de pisman oldum çünkü bende alınca ölür sonrada çok üzülürsn dedi. sen alışık değilsin tavsanının ölmesine dedi ama annem alııcam die söz vermişti babama rağmenn alıcak. çok mutluyum….

 14. arkadaşlar 2 haftadır tavşan sahibiyim.çook şekerr.herkezin almasını isterim bu arada bakını çok kolay

 15. Benimde daha yeni 3 aydır tavşan besliyorum kendi ister yiyor ister yemiyor bahçede çok ot yediğinden istediğini seçme şansı var suyu fazla içmiyor ama kedi veya köpeklerin sesinden çok korkuyor. Tavşanınız varsa onla herşeyi konuşabilirsiniz ben öle yapıyorom =)

 16. slm bir sorum var bir tavsan aldim ve kafesinin kac gunde bir temizlenmesi gerektiyini bilmiyorum bilen varsa lütfen yanitlasin simdiden tsk ederim…

 17. slm arklar bn tvsn aldm 1 . gn teknemiz batti 1 hfta snra yngm kotu hstalıa yklandı bbm grvden alndı bnde batıl innclara inanmıorum ama krktm

 18. arkadaşlar ben de tavşan almak istiyorum nasıl bakıldığı hakkında pek çok şey biliyorum besleyebilmek için her şeyi sağlayabiliyorum ama annem çişini yaptıklarında kokudan geçilmiyor diyor ve kokcağını düşündüğünden de almama izin vermiyor onu nasıl ikna edebilirim ve kokuyor mu diye soracağım size bir de suyunu nasıl ayarladığınızı merak ediyoruum cevaplarınızı bekliyoruum

 19. davşan beslemek günahtur sakın evde beslemeyiz bizim aşaki gomşu besledi babası 2 güne rahmetli…

 20. ya tavşanı beslicen büyüycek bir eşe ihtiyacı olacak aldın karı veya kızsa bir erkek beğenmesse hayvayı yedik

 21. tavşan uğursuzluk getirirmi lütfen yanıt vein 5 yıldır almak istiyorum ama korkuyorum
  batıl inançlara inanmmam ama 2 kişinin yazdıkları beni korkuttu cevaplarınızı bekliyorum

 22. bi gun bende babama dedim baba nolur tavşan alalım dedim o da olmaz dedi bende dedim nolur nütfen sonra işte alcam dedi ama bakamazsan keser yerim tavşanı bende dedim bakcam ama yeme dedim nolur dedim sonra yemedi aldık adınıda mersedes koyduk şimdi çok mutluyuz babamda yemedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>