Tavşan Türleri

20 den fazla tavşan türü vardır. Angora, Belçika Yabani, Burgogn Kızıl, Büska Beyaz, Fransız Kelebeği, Giant Angorası, Gümişi Şampanya, Havana, Hollanda, Raks, Rus, Satin Angorası, Şinşilla, Viyana Mavisi, Yeni Zelanda, Himalaya tavşanı, Bayağı tavşan, Amami tavşanı bunlardan birkaçı..

Himalaya tavşanı, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağları olan Himalaya Dağları’nda yaşayan ve modifikasyon özelliği gösteren bir tavşan türüdür.
Bayağı tavşan tavşangiller ailesinden boyu 70 cm’ye kadar olan ve kısa mesafede çok hızlı koşabilen bir tavşan türü dür.
Angora Tavşanının diğer adı Ankara tavşanıdır. Tüyleri çok değerlidir. Tüyleri uzun ve yumuşaktır.
Amami tavşanı tavşangiller ailesinden ilkel bir tavşan türü dür. Amami tavşanının kısa bacakı, siyah postlu ve kısa kulakları olan bir tavşandır. Ormanlarda yaşarlar. Bir kerede en fazla iki yavru doğururlar. Geceleri aktifdirler. Gündüz mağaralar gibi karanlık yerlerde barnırlar.
Burgogn Kızıl ; Orta büyüklükte karkasa sahip olan bir tavşan ırkıdır. Diğer saf ırklarla yapılan melezlemelerden oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır. Et kaliteleri ıyi olan bu tavşan ırkı Fransa ve diğer birçok Avrupa ülkelerinde yayılmıştır. Erkeklerde baş büyuk ve genişçe, dişilerde ise biraz uzun ve narin bir görünümü vardır. Kulaklar bombeli, açık ve uzunlukları 13 cm kadardır. Gözler kestane-kül renginde, göz bebekleri koyu mavi renktedır. Boyun oldukça kısa ve kalındır. Bacaklar kısa ve kuvvetli, kuyruk sağrıya yapışmış gibidir. Vücudu örten kil örtüsü genellikle kızıl renkte olmakla birlikte açık ve koyu tonda olanları da vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>