Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı Belirtileri

Soğuk algınlığı muhabbet kuşlarında çeşitli derecelenmeler içinde görülür. Hafif geçen soğuk algınlıklarında, kuş tüylerini kabartır. Eskisi kadar hareketli oyuncu değildir. Çoğunlukla tüylerini kabartmış bir durumda, kafesin bir köşesine çekilip uyuklar. Daha aşırı durumlarda yeme karşı tümüyle ilgisizlik, soluk almada güçlük ve hatta kendini kaybetme durumları görülebilir.

Nedenleri : Muhabbet kuşları, yüksek ve düşük ısıya karşı dayanıklı varlıklardır. Isı değişimlerine de ani olmamak koşuluyla tahammül gösterebilirler.


Bununla birlikte, kafeslerin açık pencere ve kapılar arasında bırakılması, içinde bulunduğu sıcak odadan soğuk bir yere aktarılması, salmaların köşe köşe rüzgarlarına hava akımlarına açık yerlere kurulması, bütün bir geceyi ıslak tüylerle geçirmeleri gibi nedenlerle soğukalgınlığına tutulabilirler.

Önlenmesi : İlk önlem olarak kuş sıcak bir yere, tercihen özel donanımlı hasta kafesine alınmalıdır. İçme sularına damlatılacak bir iki damla eriyikle hafif durumlar için etkili tedavi sağlanmış olur. Muhabbet kuşlarının fazla su içmedikleri göz önune alınarak, onları susatmak amacıyla, ağızlarına bir damla bal damlatmakta yarar vardır. Kuş hastalığın belirtileri üzerinden atmaya başladığında, sevdiği yiyeceklerle güçlendirilmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Nezle Belirtileri

Muhabbet kuşunun aksırması, burnunda ve gözlerinde akıntının başlaması, nezlenin en bariz belirtisidir. Bu durum giderek kuşun burun deliklerinin tıkanmasına, solunum güçlüğü çekmesine neden olur. Eğer önlem kısa zamanda alınmazsa hastalık kafeste veya salmada bulunan
kuşlarada kolayca yayılarak daha büyük boyutları ulaşır.

Nedenleri : Üşütmeyle büyük bir bağlantısı olmakla birlikte mikrobik bir hastalıktır. Soğuk algınlığını nedenleyen etkenler nezle yol açabileceği gibi, nezle bir kuşun kafes içinde bulunmasıyla, onun göz, burun veya ağız akıntısındanda diğer kuşlara geçmesi olasıdır.

Önlenmesi : İlk önlem olarak kuş diğerlerinden ayrılarak daha sıcak bir yere, tercihen bir hasta kafesine alınmalıdır. Gözlerdeki çapaklar ve burundaki akıntı asitborikli suyla silinmelidir. Kuş eğer soluk almakta zorluk çekiyorsa bir tüy parçası tuzlu suya batırılarak burun deliklerine sokulmalı ve
tıkanıklık giderilmelidir. Hastalık geçinceye kadar soğuk algınlığında vitamince zengin besinlerle kuş güçlendirilmelidir. Hastalık tümüyle geçtikten sonra, hasta kuşun bulunduğu kafes ve tüm kafes gereçleri sodalı sıcak sularla yıkanarak kurutulmalıdır.

397 thoughts on “Muhabbet Kuşu Hastalıkları

  1. ayrıca ishal olan kuş %90 ölür.2. kuşumda suan ishal petshoptan çeşitli tavsiyeler aldım ama pek ümitli deilim açıkcası.Tavsiyeleri yinede paylasayım.Çayın demini suluğuna koyun birazcıkta normal su ve kanarya yemi yedirin çnkü bebekken muhabbet kuşlarına ishal olmasınlar die bu yemden yedirirlermis ve ayrıca patateside yemliğine koyun küçük parçacıklar halinde..
    ben söyle bi sey düsündüm patatesin içinde nişasta var ve işe yarıo patetes öyleyse yemliğinide yemiyle karıstırmasının faydası olabilr. veee avidiare die ilaç war ise yarıo.
    yardımcı olabldiysem ne mutlu bana (:

  2. “Ayaklarının üstüüne basamamasının sebebi
    …ne olabilir bide öner…diğiniz yapmamız gereken bişe varsa
    paylaşırsanz sewinirim özellikle ishalinin düzelmesi için ne yapabilirim
    neler yedirebilirm?..”

    Hava akımında kalmış; yahut ayakları ıslandığı için üşümüş olabilir.. Sıcak bir ortamda tutup, Önüne zengin bir menü koyunuz..

  3. muhabbet kuşum bir ara teyzemin dişi muhabbet kuşunu gördü ondan sonra kilo verdi ve titremeye başladı sonra o kuş kafesten kaçtı 1 2 ay sonra düzeldi neden ve muhabbet kuşum erkek

  4. merhaba benim 4 aylık bir muhabbet kuşum var isal olmuş hiç ötmüyor vede ağzını açıp kapıyor
    neden böyle lütfen birisi bana yardım edsin

  5. benim kuşum tüylerini kabartım kafesin dibinde sürekli uyuyor.lütfe bana yardım edin
    bu arada kuşum ötemiyor fakat yemini suyunu içebilişyor.yardımlarınınz iççin şimdiden teşekkür ederim.

  6. Benimde Kuşum 30.06.2010 Da Vefaat Etti Arkadaşlar Onun Kafesini Görünce O Kadar Çok Ağlıyorumki Abim Yeni Kuş aLDı aMa ona ßakınca Eski Kuşumu Görüyorum Arkadaşlar Çok Acı Bi HaBer Bu. Bakın Ben Sokağa Çıktım Ama Geldiğimde Bi Baktımki Kafesin Yanında Can Vermiş ilk Başta Anlamadım Ama Sonra Kafamı Kaldırdığımda Onu Ölmüş Halde Görünce Çok Üzüldüm Arkadaşlar Çok Acı ßi Durum Allah Bu Acıyı Kimseye Yaşatmasın (Amin)

  7. dişi muhabbet kuşumun gagasının renkli kısmının tam ortasında morarmalar oluştu nedeni ne olabilir.
    yardımlarınızı rica ediyorum. bilen varsa fotograf da yollayabilirim.
    teşekkürler..

  8. benim 4 yaşında bir muhabbet kuşum var bu günlerde aksırıyo ve sesi değişti kötü kötü sesler çıkartıyor ne yapmam lazım ( şimdiden teşekkür ederim)

  9. ya arkadaşlar benim kuşumun sağ gözö kapanıyor ben tepki hareket verdiğim zaman açılıyor bunun için ne yapmalıyım

  10. merhaba benim 4 aylık bir muhabbet kuşum var 2 gündür halsiz,denge bozukluğu,ishal tüylerini kabartmıış ve dışkısı arkasına yapışmış kafesin altında bir köşede duruyo acaba ne yapmam gerekir cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler..

  11. arkadaşlar size bir şey soracağım benim 2-3 aylık yavru erkek kuşum var. kafeste durup dururken sanki nefes alıyormuş gibi gagasını açıp açıp kapatıyor . bunu neden yapıyo olabilir .. birde kuşum bulduğu her şeyi kemirmeye çalışıyor neden?

  12. ya benim muhabbet kuşumun bir gözünü etrafı siyahlaşıyor bu ne olabilir acaba ne yapabilirim bana yardım edermisiniz

  13. Arkadaşlar benim kuşumun tek tırnağındaki damarı, normalde ışıkta gözükürken şimdi çok belirginleşti, nedenini bilen varsa yazabilir mi?

  14. benim 2 tane muhabbet kuşum var bicirik ve bücürük..bücürüğün boyu posu yerinde…ama biciriğin kanatları titriyor özellikle ben yaklasınca titriyor.bu kuşlar bizde 5 aydır var.neden olmuş olabilir bu titreme nasıl geçiririm acaba..bücürüğü elime alıyorum bağırıyo ve ıstırıyo ama bicirik bağırmıyo halsiz gibi küçük..

  15. mrb
    benim muhabet kuşum hasta. Burnundan ve başından su geldi. Veterinere götürdük çok fazla yumuşak gıda vermişsiniz dedi. Daha vermeyin dedi. Biz de vermiyoruz. Şimdi de iştahı yok yemek yemiyo ne yapabilirim?

  16. selam benim kuşumun göz çevresi şişiyor ve hayvan çok ama çok sakin bir hal alıyor bunun nedeni nedir ve neler yapmam lazım şimdiden ilginiz için teşekkürler

  17. ARKADASLAR MUHABBET KUSUM ISHAL OLMUSTU ILAC ALDIM FAKAT IYILESMEDI VE BAYRAMIN 2 INCI GUNU ÖLDU COK UZULDUM VE BIRDAHA KUS BESLEMEMEYE KARAR VERDIM UZULMEMEK ICIN SIZ SIZ OLUN KUSUNUZA COK IYI BAKIN SEVGILI ARKADASLARIM ONLARI USUTMEYIN IYI KORUYUN BEN COK ÜZGÜNÜMMM SON GUNLERDE HEP UYUYORDU VE KABARIK KABARIK DURUYORDU SON OLARAK KOLTUGUN UZERINDEYKEN BIRDEN BIRE YERE DUSTU VE 3 DEFA ÖTTÜ GOZLERINI KAPADI HİC BUKADAR COK UZULMEMISTIM BU GUNE KADARR OGLUMU KAYBETMIS GIBIYIM KENDINIZE VE KUSUNUZA IYI BAKIN ARKADASLAR IYI BAYRAMLAR serseri_kalbim_88@hot

  18. benim kuşum ağzını açıp kapatıyor ağzında köpük var yutkunamıyor ve yemde yemiyor başka bir kuşum aynı şekildeydi ve öldü ölü kuşun boğazını açtım iltihaplanmıştı ve iltihap çok kötü kokuyordu bunun nedeni ne olabilir vede tedavisi lütfen cevaplayın tşk.

  19. Merhaba arkadaşlar
    Ben bu gece 10 yaşındaki kuşumu kriz sonucunda kaybettim. 15 gün önce hastalandı. 3 veterinere götürdüm ve en az 10 veterinerden telefonla fikir aldım. Sonunda bu gece geçirdiği 9 saatlik şiddetli kriz sonucunda da kaybettim. Krizin sebebi kafasını çarpmış olması doktorun dediğine göre. 4 farklı veterinerle görüştüm ve tecrübelerim şunlar oldu:
    1- Kuşlar çarpma sonucunda sinir sistemleri hasar görüyor ve yavaş yavaş tüm vücuduna felç iniyor. Benim kuşum önce sağ ayağında bir hissizlikle hastalığını belli etti. o sıralarda hala yemini yiyor oynuyordu. gittikçe dengesini kaybetmeye başladı. bazen kafesinin içinde hızlı bi şekilde uçup çarpıyordu sanırım bu krizin ilk belirtisiydi. sonra krizler sıklaşmaya başladı ve felç sonucnda öldü. özetle evde saldığınızda kafasını çarpıyorsa ve dengesinde sorun varsa sinir sistemi zarar görmüş olablir ve zamanında farkedemezseniz hasar ölümcül olabilir.
    2- dışkısını yaptığı yerde sarılık ve morluk vardı. bunun sebebininde yem olduğunu söyledi doktor. benimki gibi yaşlı bir kuşta sindirim sistemi daha sorunlu oluyormuş. ve biz bi süre önce yemini değiştirmiştik. yemlere çok dikkat edilmeli. mümkünse ithal yemlerden kullanılamlı çünkü onların denetimi daha sıkı ve daha sağlıklı
    3- kuşlar cereyandan çok etkileniyor. küçük bir soğuk bile kuşu hasta edebiliyor. kuşların ısısı sabit tutulmaya çalışılmalı.
    4- kuşlarla ilgili tedavi yöntemleri çok az. çok hassas hayvanlar.kedi köpeklerde olduğu gibi çok fazla tedavi yöntemi mümkün olmuyor…
    kuşunuzda bir gariplik sezdiğinizde vakit kaybetmeden mümkünse hayvan hastanelerinde uzman veteriner hekimlere başvurun…

  20. merhaba
    arkadaslar benım bır tane muhabbet kusum var 8 yasında. bir kac haftalıkken ayagı ıncılmısdı ve o gunden berıde ayagı hafıf farklı bır renkde ve bazen kıramp gırermıs gıbı bagırmaya baslıyor. hatta kıramp gırerken oyle bagırıyor ve korkuyorkı anlatamam. bunun olmaması ıcın ne yapmalıyım. kuscu bana bengay merhem sur ıylesır dedı ama bengayda artık fayda etmıyo. şimdiden teşekkurler.

  21. benim muhabbet kuşum hastalık kapmıs olabilir yardımcı olabilirmisiniz cok üzülüyorum bişi olucak diye boynu hem bükü boynunu kaldıramıyo ve hiç sesi cıkmıyo bu nedir neden olur tedavisi nasıl yapılabilir rica ediyorum cvplayın.!!!

  22. ya arkadaşlar … benim minik mubişimim kuyruk altı sürekli pis acaba önemli birşeymi yoksa stresten kaynaklanan ishalmidir…yardım ederseniz çok sevinirim…. :(

  23. Benim erkek muhabbete dişi almayı düşünüyorum, eğer dişi alırsam benimle konuşmaz ötmeyi kesermiş. Yardımınızı istiyorum teşekkür ederim

  24. eğer sana alışkınsa hala seninle iletişim kurabilir eşinde nsonra da ama bu kuştan kuşa değişir

  25. selam arkadaşlar
    size bir sorum var canım içi muhabet kuşumun ayağı bacaktan kırılmış ve kan toplamış ne yapabilirim ?
    bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  26. yanlış kaynarsa çok kötü olur…bu yüzden hemen bir veterinere götür…
    NOT:her veteriner muhabbet kuşlarından anlamaz bunun için önce bir araştır

  27. merhaba, kuşumla ilgili bir sorunum var. 3,5 aylık şu an. ötmesinde dışkısında hareketliliğinde hiçbir anormallik yok. fakat bazen özellikle geceleri tık tık tık diye bir ses geliyor.çok dikkatli dinledim ve gözlemledim gagasıyla yapmıyor bu sesi. elime aldığımda ve gagasını elimle tuttuğumda da bu sesi duyabiliyorum.insan nasıl hıçkırırken vücudu sarsılıyosa aynı o durum gibi vücudu sallanıyor. veterinere götürdüm böyle bişeyle karşılaşmadığını ve gayet sağlıklı olduğunu söyledi. bir önceki kuşumda da bu sorun vardı ve öldü. çoğu petshopa sordum astımdır dediler veteriner alakası yok dedi. astım ilacı kullandım hiçbir değişme de göremedim. vitamin olarak avisol b kullanıyorum. temizliğini de her gün yapıyorum. her gün suyunu değiştiriyorum. herhangi bir soğuğa da maruz kalmıyor. bazen de yediği yemi çıkartıyor. alıp incelediğimde sert bi yem olduğunu ya da gaga taşı çıkarttığını görüyorum. bildiklerinizi benimle paylaşabilir misiniz?

  28. emrah kardeş kuşunun durumu nasıl benim kuşumda aynı sesi çıkarıyor. Ses geliyor ardından esniyo rutin 3-4 dakikada bir yapıyo bunu. Bir çaresi vs. varsa bana da söylermisin. Şimdilik sadece yemindeki kum oranını bayağı bir arttırdım. Hazımsızlık varsa diye. Bir önerin varsa bekliyorum…

  29. Sayın Can Aydın. Uzun yıllardır kuş bakıyormuşsunuz. Benim de yaklaşık 4 aylık bir muhabbet kuşum var.Kuşum son 10 gündür sürekli uyuyor. Çok halsiz.Ve ihsal. Avisol B, Avisol,A,D,E,C ve Bağırsak antibakteriyeli vitaminlerini kullanıyorum. Buradaki veterinerler kuşlardan anlamadıklarını sölediler. Çok küçük olduğu için marul, salata tarzı şeyler yiyemiyor. Sizin ek olarak faydalı gelicek , söyleyebileceğiniz bir şey var mı ? Uzun süredir kimse yazmamış. İnşallah görürsünüz. Şimdiden çok teşekkürler.

  30. buhabbet kuşum felcoldu yem yemiyo su içmiyo neyapmamlazım .lutfen yardımcıolun………..

  31. ilkönce sunu soyleyemek ıstıyorum.kus ıshal olduğunda %90 olmez alakası yok osadece hastadır sıcak bır ortak yem su ve biraz ilgiyle hastalığını atlatır.bunları rahatlıkla söyluyorum cunku benım kusum ilk aldığımda ishal ishal ölüyodu 5-6 gün sonra katı katı yapmaya başladı. ama bunu ıshal ıcın söyluorum diğerleri hakkında bılgım yok ve suan kusum tıksırıyo ıksırıyo veya hapşuruyo henuz anlamadım.kanatlarını kabartıp uyuyor.ortam gayet rahat normal ısıda ceryandada kalmadı.napacağım bılemıyorum geçmiyo kac gündür kuscuya sordum astım olmus dedi.

  32. birkaç şey daha eklemek ıstıyorum.bizim kus ağzıyla bırseyler kırıyo ama bu yem değil gagasınıı kırıyo anlamadım ilk aldığımdan berı devam ediyo.neyse omzumuza gelıyo kafesten kenndı ucup geziyor evde ama parmağımıza gelmıyo suan da ablam elıne aldığı ıcın cırlama seslerı gelıyo sonra sakınlesıyo ama hasta oldu ilgisiz yem yıyo su ıcıyo ama işte hasta hala.kuscu da astım astım dıe tutturuyo.daha 2hafta önce mısır patlatmıstık aksam yetenk sizsiniz izlioduk :) kafesten uctu mısır tabağının ıcıne kondu yemeye başladı okadar tatlıydıkı anlatamam ama suan ilgisiz bize karsı.birde ağzımızdan herşeyi yıyo fakat parmağa gelmıyo :)

  33. Benim muhabbet kusum 4 gundur tukuruk kusuyor ara ara halsiz daha cok aksamlari. Bu aksamda kafesin ust kisimlarinda cok iyi duramiyor sanirim dengeside bozuk. İshal degil. ama cok halsiz.Veterinere goturdum ama verdigi vitaminde bir ise yaramadi nedeni ne olabilir ne yapabilirim?

  34. Merhaba arkadaslar bnm kuşum 4 yasinda eskiden keyfi nesesi yerindeydi ama son 1 aydir durgunlasti. Son 2 gundur sabah aksam surekli uyuyor tuyleri kabarik ve sürekli tüylerini dökuyor hic keyfi yok geceleri isigi kapattigimdada kafesin icinde cirpiniyo , dengesiz hareketler yapiyo isigi aciyorum belki dedim bitlenmistir hemen zehir ettim simdi cirpinmiyo ama halsiz bitkin ne yapmam gerektigini, neyi oldugunu bilmiyorum eger icinizden bilen birisi varsa yardim etsinn tesekkurler :(

  35. Kuşum ayagının üstüne basamıyor hızlı hızlı nefes alıp veriyor. Çok korkuyorum ölmesinden acaba ne yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  36. mrb benim kuşumda bugün çok sakin kanatlarını bıraktı ötmüyo 1 aylık daha gelelide 1 hafta oldu çok yem yiyor sürekli uyuyor yardım lütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>