Kuş Hastalıkları

Göz  Gaga  ve Tırnak hastalıkları: Temiz ,canlı bakan bir göz ile; parlak, pürüzsüz bir gaga sağlıklı bir kuştaki ilk belirgin özelliklerdendir. Sıkça temizlenmeyen bir kafeste barınan kuşlarda enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir, zeminde kumlu kağıt kullanımı, nemli artıkların bulunmaması hijyen açısından önemlidir. Ayaklarda pullanma ve matlaşma olmaması gerekir. Ayakta mantar oluşumu bakımsız kafes kuşlarında sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Ayak ile kaşıdığı gaga ve göz çevresine bu mantarı bulaştıran kuşlarda lokal yolla hekim tarafından yapılacak tedavi ile kısa sürede sonuç alınabilir.

Tüy ve deri parazitleri: Toplu kafeslerde bulunan kuşlardan birini aldığınızda ya da kuşunuzun yanına sonradan bir eş aldığınızda karşılaşabileceğiniz bitler, gözle görülebilir ve kırmızı renktedirler. Profesyonel spreyler kullanılarak hem kuşun vücuduna hem de yemlikler ve suluk çıkartılarak tüm kafes ve aksesuarlarına hekimin önereceği doz ve zamanlarda uygulama yapılmalıdır.

İshal: Sulu dışkılama, genellikle beyaz renklidir. Halsizlik,sık dışkılama ve hareketsizlik önemli belirtilerindendir. İshalin oluş nedenlerine üşütme, bozuk ve çürümüş yeşillikler, bayat ve açık mamalar, soğuk su ve gıdalar ve fazla yeşillik verilmesi örnek gösterilebilir. Tedavide ilk olarak besleme şekli değiştirilmeli,d iğer kuşların yanından ayrılmalı ve hekim tarafından tavsiye edilen ilaç uygulamasına acilen başlanmalıdır. Göz ardı edilen ishal vakalarında ölümler meydana gelebilir.

Kabızlık: Dışkılamanın azalması, hareketsizlik, az yeme, tüyleri kabartma ve çok katı dışkı önemli belirtilerindendir. Kuşların temel beslenmesindeki hazır ve doğal tahıllardır. Bunların yanında, taneli bitkiler kadar olmasa da, taze meyve ve yeşilliğe de ihtiyaç duyarlar. Bu gereksinimler yeterince karşılanamadığı zaman beslenme ve sindirim dengeleri bozulur. Bu bozukluklardan biri de kabızlıktır. Aşırı durumlarda hekim tarafından lavman yapılır. Bunun dışında yeni başlayan dönemlerde fark edildiğinde suya katılan ilaçlar ile ve uygun oranda yeşillik takviyesi bu sorunu çözecektir.

Sindirim Sistemi: Kuşlarda diş olmadığı için sindirim ağızda başlamaz ve çiğnenmeyen yem ve gıdalar doğrudan mideye ulaşır. Yenilen yemlerin tamamı sindirilemeyeceği için kilo kaybı ve sindirim sistemi rahatsızlıkları oluşur. Kuş kumu kullanımı, midedeki yiyeceklerin kırılarak sindirimini kolaylaştırır.

Yumurtlama zorluğu: Çiftleşmeden 18-21 gün kadar sonra yumurtlaması beklenen kuş, bu zamanı geçirdiğinde yumurtlama zorluğu çektiği anlaşılır. Durgunlaşan kuş, hareketsizleşir ve kafesin bir köşesinde uyuklar halde durarak zaman geçirir. Bu durumun nedenleri; yumurta kanalının dar olması, kuşun genç olması ve yumurtlama dönemindeki mevsimin yeterince sıcak olmaması olarak açıklanabilir. Hekim müdahalesi gerektiren bu durum geç kalındığında ölümle sonuçlanabilir.

4 thoughts on “Kuş Hastalıkları

  1. merhaba…benim muhabbet kuşlarım var..biri erkek,diğeri dişi…10 gündür erkek kuşum kabarık duruyor..sanki ayakta duramıyorda komple yatıyor..yani kuşlar normalde aykta gibi uyurlar ya..benimki resmen karnının üstünde yatıyr..ama yemesinde içmsinde hatta hareketliliğinde bir anormallik yok..neşeside yerinde..yalnız benim kuşlarım evdeki küçük süs kaktüslerimi yiyorlar..vede dibindeki toprağı..bundan dolayı hasta olabilir mi..veterinere sorduk bize 2 adet ilaç verdi..adları ,NEOSÜLFAPRİM VE HIPRAMINCHOK-P…BUNLARIN BİR FAYDASI OLUR MU..kuşumun dışkılamasıda normal..tüy döküyorlar ayrıca..çokta kaşınıyorlar..bit spreyide kullanıyorum ama kaktüs yemeleri normal mi..lütfen bana yardımcı olun..ölmesini istemiyorum..hastalığı ve tedavisi ne olabilir.. yeniden veterinere götürmelimiym..şimdiden teşekkürler…

  2. Öncelikle geçmiş olsun.Süs kaktüsünü kuşların ulaşamıyacağı biryere almanızda fayda var,içeriğinde onlara zarar verecek maddeler olabilir.Veteriner’in verdiği ilaçları düzenli kullanın eğer 5-7 gün içerisinde düzelme olmazsa,tekrardan veterinere götürmnizde yada danışmanızda yarar var.

  3. merhaba…. benim ördeğim hastalandı. bir köşede kıpırdamadan yatıo ve ishal de olmuş ne yapabilirim. önerilerinizi bekliorum şimdidden teşekkürler..

  4. Merhaba. bnmde muhabbet kusum var. 4-5 gunden beri halsiz sesi solugu yok nesesı yok. Sürekli uyuyor. iştahsızlıkta var. bır arkadasıma danıstım karnında hafıf bır morarıklık warsa ölür dedi. bu gerçekten doğru mu?. elimden bişi Gelmez mı. Yardım edermısınız. Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>