Kanarya Hastalıkları

Soğuk Algınlığı : Üşütme neticesi olur. Kuşun tüylerini kabartıp daima uyumak istemesi belirtidir. Kanarya sıcak bir yere alınır. Suyuna ”Terramycin” eriyiğinden üç damla ilave edilir. Ballık asılır. Yeşillik verilmeyip ilaçlı sudan içmesi sağlanır.

Nezle : Üşütme sonucu göz ve burnunda akıntı görülür, geçicidir. Hasta kuşu diğerlerinden hemen ayırmak ve tedavi etmek gerekir. Sıcak mekan ve Terramycin damlası fayda verir.

Bronşit : Solunum yolu hastalıklarının en sık görülenidir. Nefes yolları ve hava kesecikleri iltihaplanmalardan meydana gelir. Ballık takılı olmalıdır.

Astım : Üşütme, rutubet, vakitsiz banyo verme, önlenemeyen bronşit neticesi solunum yolu iltihabının kronikleşmesi şeklidir. Bronşit tedavisine devam edilirse kati bir tedavisi yoktur. Hasta kuşu tecrit etmek şarttır.

İshal : Üşütme ile beraber, bayat mamalardan çürük yeşillik ve meyvelerden olur. Fazla verilen yeşillikte ishale sebebiyet verir. Yapılacak ilk iş yeşillik ve mamaları kesmektir. Haşlanmış patates rendesi üzerine bir tutam haş haş tohumu serpip mamalıkta verilir. Sularına on damla Sulpha Mezathin eriyiği damlatılır. Dışkı düzelinceye kadar tedaviye devam edilir.

Kireçli İshal : Bulaşıcı bir hastalıktır. Kireçli maddelerin sindirilememesi ve kireç tuzlarının vücuttan atılması sebep olur. Sindirim sistemi bozulan kuş bir köşede bitkin durur. Yemeden içmeden kesilir, dışkısı sümüksüdür. Bulaşıcı olduğu için ayrı bir yere alınır. Kireç kaybından halsiz düşer bu sebeple kireçli maddeler toz olarak patates mamasına katılır, suyuna ilaç olarak Terramycin Animal Pormula Suluble Powder” katılır gün aşırı tazeleyerek devam edilir.

Kanlı İshal : Kuşları çok etkileyen bulaşıcı bir bağırsak hastalığıdır. Önlem alınmazsa kırıp geçirir. Bağırsaklara yerleşen mikropların kanlı dışkı ile grup halinde yaşayan diğer kuşlara geçmesi ile salgın hastalık oluşur. Kuş kabarmış halde durur dışkısı sulu ve kanlıdır. Kuşa rejim uygulanır. Yeşillik
verilmez. Ballık takılır. Suyuna on beş yirmi damla ”Sulpa Megadhine” eriyiğinden damlatılır. Daha sonra ”Terramycin suluble powder” tozundan bir leblebi kadar suyuna gün aşırı katılarak tedavi devam edilir. Dışkı normale dönünceye kadar kontroller her gün sabah, akşam yapılır. Tecrit edilen kuşların
gagalarına gerekirse ilaçlı su akıtılır. ”Balsomin” ilacı ile de tedavide fayda sağlanır. Zira güçsüz kalan kuşun canlanmasına yardımcı olur. Vücudun direncini arttırmasına yardım eder.

Kabızlık : Bağırsak bozukluklarından sonra görülür yeşillik ve meyve verilmemesi de sebep oluşturur. Kuş silkelenir, dışkısını yapamaz. Bu durumda verilecek yeşillik ve elma ile normal dışkı atması sağlanır. Beslenmesine kabızlığa sebep gıdaları uzak tutarak devam edilir. Suyuna soda ilave edilir.

Zafiyet : Çeşitli hastalıklar ve kötü bakım sonucu meydana gelir. İyi bir ortamda kuvvet verici mama şurup ve vitamin, gıdalar yapılacak özel bir beslenme ile kuşu kurtarmak mümkün olabilir. ”’Vitaline forte” faydalıdır.

Nikris : Dar ve küçük kafeslerde hareketsizlik yüzünden ayak parmakları ve mafsallarda şişlikler meydana gelir. Kuş yürüyemez, tüneğe tutunamaz. Bu halde ilk iş kuşa geniş bir mekan temin edilmelidir. Ayaklar ”terramycin merhem Animal” ile gün aşırı ovulur. Vitakraft özel ayak kremi çok etkilidir. Kuşun bol bol uçması iyileştirmeyi oldukça hızlandırır. Yeşillik ve meyve bol verilir.

Bacak Pullanması : Yaşlı kuşlarda görülür. Kötü kafes ve tünekler de etkilidir. Yukarıda zikredilen merhemler çok faydalıdır. Zaman zaman sürüp hafifçe ovalayarak tedavi edilir.

Ses Kısılması : Soğuk ve rüzgarın etkisi veya soğuk su ve yeşilliklerin verilmesinden meydana gelir. Kuş ötümden kesilir. Bal limon, gliserin karışımı mama ve ballık verilmelidir. Suluğuna on beş damla ”BRODİL” şurubundan ilave etmek fayda getirir.

Dil Altı : Kanaryanın ağızları içinde dil altlarındaki iltihaplanmadır. Kuş yemlenemez. Veteriner hekimi müdahalesi gerekebilir.

Kanat ve Ayak Kırıkları : Düşme ve çarpmaların yol açtığı kazalarla veya kafes içindeki yanlış tutuş ve kovalama esnasında olabilir. Kırılan uzuv ince bir bez ile sarılır kuş sakin bir yerde beslenir. Veteriner hekimi müdahalesi gerekebilir. İtina ve ilgi gerektirir. Ayaklar sarılırken ”kibrit çöpü” gibi
sertlik temin edeci destek konur.

2 thoughts on “Kanarya Hastalıkları

  1. paten ayak hastalığını ve tedavisini anlatırmısınız? arka parmağınında diğer 3 parmağının yanında duruyor onun üstüne basıyor buyüzden tünekte durmakta zorluk çekiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>