Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği

Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği Hikayemiz

1999 yılı, Kasıma ayında yolumuz tesadüfen Sarıyer Kocataş Barınağına Düştüğünde, o andan itibaren hayatımızın tümüyle değişeceğini bilemezdik. Elli tane köpek kafeslere atılmıştı. Beton zeminin oyuklarına dolmuş, kanlı ishal ve sidik karışımına bulaşmış ekmekleri yemeye  çalışıyorlardı. Ölmüş bir anne gördük. Yavruları hala meme emmeye çalışıyorlardı. Onlarla gözgöze gelmiştik. Çekip gidemezdik. Gördüklerimizi unutamazdık. Önce oraya haftanın belli günleri yemek götürmeye başladık.

Gittikçe onlarla tanıştık. Tanıştıkça beklenir olduk. Beklendikçe daha sık gider olduk.
Bu serüven, daha sonra barınaktaki tüm hayvanların sorumluluğunu almamızla birlikte, tam zamanlı bir gönüllü çalışmaya dönüştü ve altı yıl devan etti.

Bu altı yıl içinde, barınakta yaşamanın hayvanlar için eziyet olduğunu öğrendik.
Barınaklar hayvanların özgürlüklerinin elinden alındığı hapishanelerdi. Diğer yandan sokak hayvanı sorununun çözümüne hiçbir etkisi yoktu.
Barınağa terkedilen hayvanın sokaktaki yeri çok kısa zaman içinde yeni gelen hayvanlar tarafından dolduruluyordu. Sokak hayvanı sorununa tek rasyonel çözümün hayvanları kısırlaştırıp yerine bırakmak olduğunu gördük. Bu projenin başarılı olması için, sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde uygulanmasının ve yaygın bir tanıtım kampanyası ve eğitim çalışması ile desteklenmesinin gerektiğini anladık.

Bize inanan ve mücadelemize her zaman destek veren, Türkiye, Almanya, Hollanda ve Avusturya’daki hayvan korumacılara; özellikle “Hunde In Not” derneği başkanı üyelerine; Sevgili Marja ve Martin Vanderstappen’e; mücadelemizi haber ve yazılarıyla destekleyen basın mensuplarına ve tüm zamanımızı hayvanlara adamamızı anlayışla karşılayan ailelerimize bütün kalbimizle teşekkür ederiz. Onların desteği olmadan bunları başaramazdık.

Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği Misyon

Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği hayvanlarında tüm diğer canlılar gibi var olmaya ve saygı görme hakkına sahip olduklarına inanır. Hayvanlara kötü muamele ve şiddet uygulanmasına karşıdır ve yaşamı insana bağımlı olan evcil hayvanların türlerine uygun koşullarda yaşamalarını, bakımlarını temin etmenin insanoğlunun ahlaki sorumluluğu olduğuna inanır. Gereksiz yere bir hayvanın ölümüne neden olan veya bu sonucu verecek her türlü davranışın hayata karşı işlenmiş suç olduğuna ve vahşi bir hayvan ırkının ortadan kalkmasına yol açacak her tüklü davranış ve kararın soykırım olduğuna inanır.

Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği her türlü eğitim, halkla ilişkiler kampanyaları, basın yayın duyuruları gibi araçları kullanarak bu prensiplerin anlatılması ve benimsenmesi için çalışmanın yanı sıra, hayvanlara karşı kötü muamele suçu işleyenlere karşı, Hayvan Hakları Yasasının doğru uygulanması için hukuk mücadelesi verecektir. Bu amaç için, sevgili köpeğimiz Şans’ın adına “Şans Hukuk Fonu” kurulacaktır.

Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği İletişim Bilgisi

Adres: Istanbul Büyükşehir Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi, Kocatas Mahallesi, Kılıçpınar Caddesi, Sarıye – İstanbul
Tel.: 0 212 271 77 17
Faks : 0 212 287 06 66
e-posta : info@evsizhayvanlar.org
Web Sitesi : www.evsizhayvanlar.org

One thought on “Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği

  1. ii günler bn dışarda yavru bi kedi buldum yalnız ayagında bi sorun var yürüyemiyo kırılmış yada incinmiş sanırm.. veterinere götrdüm anne sütü almadıg için olmuş dedi ve bn bakamıyorm bana yardımcı olurmusunzz .. Lütfenn :/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>